Podcast over ondernemen vanuit Zelfvertrouwen

Wat als ondernemen niet draait om harder werken, meer strategieën of het volgen van het “perfecte stappenplan”? Wat als het wél kan – op jouw manier, vanuit vertrouwen in wie jij bent? In de eerste aflevering van mijn podcast over Ondernemen vanuit Zelfvertrouwen, neem ik je mee in mijn persoonlijke reis. Van onzeker beginnen tot het herontdekken van mijn kracht, en waarom juist dát de basis is geworden voor alles wat ik nu doe.

Of je nu ondernemer bent of ervan droomt om dat te worden – als jij je soms laat tegenhouden door onzekerheid, dan is dit voor jou. Laat je inspireren door mijn verhaal én ontdek waarom deze podcast serie jou gaat helpen stappen te zetten. Op jouw manier, met jouw licht.

Kijk of luister hier naar deze podcast over Ondernemen vanuit Zelfvertrouwen – Aflevering 1 van de Find Your Light Podcast

Je kan deze podcast ook beluisteren op Apple Podcasts en Pocket Cast.

Leren ondernemen vanuit zelfvertrouwen

Zelfvertrouwen en ondernemen – het lijkt soms alsof ze vanzelf samen horen. Maar wat als dat niet zo is? Wat als je je bedrijf start met meer twijfel dan overtuiging, en jarenlang op zoek blijft naar wat écht bij je past?

In deze podcast over Ondernemen vanuit Zelfvertrouwen deel ik hoe dat voor mij is geweest: een reis van veel proberen, vaak struikelen, en steeds weer opnieuw opstaan.

Deze nieuwe podcast serie is ontstaan vanuit een verlangen naar eerlijkheid. Niet de “zo doe je het goed”-verhalen, maar juist de echte zoektocht. Want ik geloof dat je pas écht krachtig kunt ondernemen, als je leert bouwen op jezelf – niet op de regels van een ander. En dat is niet iets wat je van de één op de andere dag leert. Dat is iets wat je in jezelf moet ontdekken, stapje voor stapje.

Waar het voor mij allemaal begon – Mijn eigen bedrijf starten

Laten we gewoon bij het begin beginnen. Ik ben Mariska Hanegraaf. Ik ben sinds juli 2009 ondernemer: professioneel fotograaf met mijn eigen onderneming. Ik haalde op vrijdag mijn diploma op van mijn fotografie-opleiding. En op maandag zat ik binnen bij de Kamer van Koophandel om mijn fotografie bedrijf te starten onder de naam 11A Fotografie (omdat ik 11 a’s in mijn volledige naam heb zitten).

Opeens was ik ondernemer.

Een onzeker ondernemer.

Ik was net twintig, was jarenlang gepest geweest en niemand in mijn directe omgeving die ook een eigen bedrijf had.

Maar ik had wel een droom. En met die droom ben ik mijn bedrijf begonnen.

Die droom was om naar de Olympische Spelen te gaan. Als sportfotograaf. Als paarden fotograaf. Want als paardenmeisje (ik heb vanaf mijn zesde altijd paard gereden) waren de Olympische Spelen mijn grote droom. Net zoals voor heel veel sporters. Maar goed, fysiek zou ik het nooit halen om als sporter daar te komen. Dus fotograaf worden was the next best thing.

Dus ik werd paardenfotograaf…

Ik werd sportfotograaf…

Ik werd zakelijk fotograaf…

Ik werd bruidsfotograaf…

Ik werd familiefotograaf…

Ik werd wielersport fotograaf…

Ik heb het allemaal gedaan. Ik heb bijna iedere specialisatie gehad die er bestaat binnen de fotografie branche.

Ik was op zoek naar mijn zelfvertrouwen

Ik was op een zoektocht. Een zoektocht naar mezelf, naar mijn kracht. Een zoektocht naar wat ik hier mocht doen. Een zoektocht naar zelfvertrouwen. Een zoektocht naar een succesvol bedrijf.
Een zoektocht waarin ik iedere twee, drie jaar wel weer iets nieuws bedacht. Weer iets nieuws ging doen.

Een zoektocht waarin ik tal van coaches heb gehad en tal van programma’s heb gevolgd.

Uiteindelijk ben ik in de personal branding fotografie terecht gekomen. Wat ik het allerleukste vind. Wat ik altijd het leukste heb gevonden.

En toen kwam maart 2020…

Opeens was al mijn werk weg.

Fotograferen kon niet meer. Alle evenementen werden geannuleerd. Fotoshoots konden niet doorgaan.

En toen zat ik thuis. En eigenlijk was dat echt wel een geluk. Want ik zat op dat moment heel slecht in mijn vel.

Maar wat moest ik doen?

Toen kwam het idee om een blog te beginnen. Een spirituele blog.
Toen kwam het idee om een blog te beginnen. Een spirituele blog.

Alle ideeën en adviezen van een schaalbaar bedrijf opzetten kon ik eindelijk gaan uitvoeren. Digitale cursussen verkopen. Met affiliate marketing geld verdienen.

Al die ideeën kregen toen de ruimte onder de naam Find Your Light. En ik ging daar al mijn tijd in steken. Ik ging daar weer andere dingen ontdekken.

Ik ging een healing opleiding doen…

Ik ging boeken schrijven.

Ik ging cursussen maken…

Ik ging bloggen…

Ik ging mijn website hard laten groeien via Google (wat ook echt goed is gelukt)…

En toch klopte het elke keer niet…

Het was allemaal leuk. Maar het net niet.

Het toppunt van mijn onzekerheid – of de onderliggende oorzaak
Uiteindelijk was mijn omzet uit Find Your Light wel goed genoeg om mijn grootste fotografie klant, waar ik al dertien jaar voor fotografeerde, te kunnen loslaten.

Want ik dacht genoeg omzet te halen uit de rest van mijn bedrijf.

Ik denk dat dat een zegen en een vloek is geweest. Want niet lang daarna ging ik aan de slag met mijn zenuwstelsel in balans te brengen.

Maar toen bleek ik PTSS te hebben. Het post-traumatische stresssyndroom. Waarschijnlijk al vele jaren, maar doordat ik maar door ging, had niemand het in de gaten. En artsen in het ziekenhuis denken er niet aan als je met vage pijn klachten binnenkomt die zij niet kunnen verklaren.

Ik had dus PTSS en kon niks meer. Alle jaren van hard werken voor mijn bedrijf. Het lukte me niet meer.

Waarom dat de droom nooit werkelijkheid werd

In februari 2023 had samen met mijn familie kaart gekocht voor de Olympische Spelen. Dus niet om er als fotograaf naartoe te gaan, maar als bezoeker.

En ja, je kunt het leven magisch noemen, want precies door naar de Olympische Spelen te gaan, zag ik waarom die droom van sportfotograaf worden nooit werkelijkheid werd. Waarom ik als sportfotograaf nooit mijn plek vond.

Ik ben hier met een grotere missie. Ik ben hier als Ziel, als persoon, met een veel belangrijkere missie dan een entertainment verhaal neer te zetten.

Want die hoogste sportniveaus, dat is vooral entertainment. En ik zag ook heel veel strijd. De strijd die er tussen sporters was, met zichzelf, maar vooral ook in het publiek tussen de landen. Maar ik geloof niet meer in landen, in grenzen, want die zijn door de mens gemaakt. We zijn allemaal mens, we zijn allemaal één. We zijn één bevolking, we zijn één samenleving. En ik zou het zo mooi vinden als we niet meer kijken naar rassen, naar klassen, naar grenzen, naar al die dingen. Dat we elkaar accepteren voor wie we zijn.

Maar bij de Olympische Spelen kon dat niet, bestond dat niet. En toen opeens snapte ik dat die droom niet klopte.

Maar waarom was ik dan fotograaf geworden? Want dat heeft altijd heel kloppend gevoeld.

Wil jij meer vanuit jouw eigen kracht en zelfvertrouwen leven?
Schrijf je dan nu in voor het Find Your Light Journal! In dit journal vind je de vragen
die jou helpen je kracht in jezelf te ontdekken!

De puzzelstukjes kwamen bij elkaar en leidde naar een podcast over ondernemen vanuit zelfvertrouwen

Een paar weken na die Olympische Spelen, in het herstelproces van mijn PTSS, begon ik puzzelstukje bij puzzelstukje bij elkaar te krijgen wat mijn kracht is als mens, als fotograaf.

Dat ik hier ben om mensen hun eigen kracht weer te laten ervaren, om te weer zien, om in foto’s mensen weer zichzelf te laten herkennen.

Het mooiste compliment dat ik ook altijd gekregen heb, is dat ik iemand kon fotograferen zoals die echt is.

En toen dat puzzelstukje begon te vallen, toen begonnen de stukjes erbij te vallen.

Dit is een proces. Het is nu eind maart 2025 en dit eerste inzicht kwam in augustus 2024. Dus we zijn ondertussen ook alweer zeven maanden verder.

In die tussentijd is dit gaan broeden. Ben ik daarin gaan zoeken welke vorm het beste klopt.

Die vorm, dat werd het stukje onzekerheid wat ik altijd heb ervaren. Doordat ik zo gepest ben geweest, doordat ik altijd op zoek was naar adviezen buiten mezelf, doordat ik traumatische dingen heb meegemaakt.

Ik durfde niet zeker van mezelf te zijn, maar ik was ondertussen wel ondernemer.

Ik heb het zelfvertrouwen opgebouwd om nu op video een podcast op te nemen, om op Instagram zichtbaar te zijn, om nog steeds met mijn website elke keer online zichtbaar te zijn, om de stappen te nemen die mijn bedrijf nodig heeft. Omdat ik dus weet hoe het is, om ook vanuit zelfverzekerdheid, om vanuit zelfvertrouwen te kunnen ondernemen. Die stappen heb ik ondertussen ontdekt.

De laatste weken begon dat bij elkaar te vallen. Want ik vind ondernemen het allerleukste. En ik vind mensen helpen hun zelfvertrouwen te omarmen, te vinden in zichzelf zo leuk.

Daarvoor gebruik ik aan de ene kant mijn camera als fotograaf, maar ook als coach.

Dus ben ik nu met mijn bedrijf als fotograaf, als business coach, me gaan focussen op ondernemen vanuit zelfvertrouwen.

Waarom deze podcast over ondernemen vanuit zelfvertrouwen

Ik weet zeker dat er niet één ondernemer is die nooit onzeker is. We zijn allemaal onzeker als het moeilijk gaat met ons bedrijf. Als we nieuwe stappen gaan maken. Als we aan de slag gaan met een nieuw product. Of als we een grote investering doen in onszelf, in ons bedrijf.

Natuurlijk zijn we dan onzeker.

Maar wanneer dat onzekerheid jou tegenhoudt als ondernemer, is dat zo jammer. Want je bent je bedrijf met een reden begonnen. En je hebt iets te bieden. Anders had je dat idee nooit gekregen!

Het feit dat jij het idee hebt voor jouw bedrijf, betekent dat jij het kan uitvoeren. Als onzekerheid daarin een beperkende factor is, wil ik jou helpen om daarmee om te gaan.

Want dat hoeft niet meer zo te zijn.

Ik wil jou helpen om te ondernemen vanuit zelfvertrouwen. Om die stappen te leren zetten.

Op een manier die bij jou past.

Niet door je te gaan vertellen: “Je moet cursussen gaan verkopen.” “Je moet gaan bloggen.” “Je moet met affiliate marketing aan de slag gaan.”

Tuurlijk, er zijn 1001 mogelijkheden om geld te verdienen als ondernemer.

Maar wat past er bij jou? Welke vorm van marketing? Welke vorm van klantcontact? Welke vorm van netwerken? Welke vorm past er bij jou in de stappen die je te zetten hebt als ondernemer om geld te verdienen?

Waar zit jouw kracht?

En hoe kan jij die kracht in jou neerzetten zodat het voor jouw bedrijf werkt? Maar weer niet via de tools en de trucjes, de quick fixes.

Nee, ik geloof dat het gaat over jou.

Net zoals ik ondertussen mijn bedrijf run op mijn manier. De keuzes maak die voor mij werken.

Laten we kijken wat dan voor jou werkt.

Wat als je geen ondernemer bent en je wel onzeker voelt?

De tips die ik ga delen in deze podcast, in mijn blogs, in mijn nieuwsbrieven gaan ook jou helpen. Want wat voor een ondernemer geldt, geldt ook voor jou!

Alleen de vorm waarin je het uit, waarin je het neerzet, kan anders zijn.

Of misschien heb je nog geen onderneming, maar zit daar ergens die droom. En laat je die onzekerheid je misschien wel tegenhouden om die droom waar te maken.

Het is een onzeker pad om te ondernemen. Dus misschien durf je die stap niet te nemen, omdat loondienst zo veilig lijkt.

Met deze podcast over ondernemen vanuit zelfvertrouwen wil ik jou als ondernemer, maar ook als je dus geen onderneming hebt, maar je wel onzeker voelt, helpen naar zelfvertrouwen, naar zelfverzekerd stappen te zetten.

Er is toch niks mooiers dan dat we dat kunnen voor elkaar krijgen in deze wereld.

En ik weet alles van. Ik weet hoe onzeker het is om te ondernemen. Ik weet hoe het is als je gewoonweg niet vol zelfvertrouwen in de spiegel kan kijken. Ik weet hoe het is om te twijfelen aan je keuzes, te twijfelen aan jezelf, te twijfelen aan jouw kracht.

Ik ben daar ook zo lang geweest, totdat ik steeds opnieuw in mezelf mijn kracht vond.

En van daaruit mijn droom ging neerzetten, stapje voor stapje. En dat betekent niet, laten we gewoon heel eerlijk zijn, dat er geen momenten zijn dat ik geen paniek voel, dat ik geen stress voel, dat ik geen angst voel, dat ik geen twijfels meer voel.

Het leven is niet zo rechtlijnig. Het is niet zo dat ik nu mijn zelfvertrouwen gevonden heb, nu in een camera kan praten en niet morgen toch nog spannend vindt om X, Y of Z te doen. Nee, dat is niet hoe het leven werkt.

Dat is niet hoe zelfverzekerdheid werkt.

Dat is niet hoe je zelfvertrouwen opbouwen werkt. Wat het vooral betekent is dat ik toch, ondanks die onzekere gevoelens, de stappen aan het zetten ben.

Ik hoop je te inspireren

Als ik jou mag inspireren (en niet instrueren – want ik vind het heel belangrijk dat ik je alleen maar inspireer en niet dat je het gevoel hebt dat je iets moet doen van mij) met deze podcast over ondernemen vanuit zelfvertrouwen om één ding te doen, dan is het om die eerste stap buiten je comfort zone te zetten.

Eén stapje maar.

Die ene spannende stap die nog wel overzichtelijk is. Dat eerste kleine stapje, net buiten die comfort zone.

Misschien betekent dat voor jou dat je een keer naar de sportschool gaat en een groepsles meedoet. Of misschien betekent dat voor jou dat je het met een vriendin gaat hebben over jouw dromen, over jouw business ideeën. Of dat je mij een bericht stuurt over waar jij je onzeker over voelt, zodat ik jou kan toejuichen, om die stap te zetten.

Ik ben jouw grootste cheerleader.

Dus ik hoor het heel graag van je per e-mail of in de reacties onder dit bericht.

En ik kijk ernaar uit om heel veel podcast afleveringen voor jou te maken die gaan over het opbouwen van je zelfvertrouwen.

De wereld heeft het nodig dat wij vanuit zelfvertrouwen, vanuit het vertrouwen in onszelf, de stappen zetten die wij in ons voelen. Op onze manier, met onze ideeën, met onze kracht. Jouw kracht, jouw ideeën.

Niet op de manier zoals ieder ander het doet. Nee, op jouw unieke manier. Dat is waarom jij hier bent, dat is waarom jij die ideeën hebt.

Dus laten we mee aan het slag gaan.

En ik kijk ernaar uit om je ook weer in de volgende podcast over ondernemen vanuit zelfvertrouwen verder te inspireren.

Veel liefs,

Mariska